Test nietolerancji pokarmowej (alergia utajona IgG) Food Detective

Food Detective to najprostszy i jak na razie jedyny test na opóźnioną reakcję alergiczną (alergię utajoną IgG), który można wykonać w domu. Alergię zależną IgG nazywa się również, choć mylnie, nietolerancją pokarmową, gdyż ta druga opiera się na braku danego enzymu w organizmie, a nie systemie immunologicznym. Testy skórne wykonywane w gabinetach lekarskich dotyczą alergii szybkiej IgE.

FD jest więc pośród ofert laboratoriów najtańszą opcją, choć wcale nie tak tanią, bo w aptecznej kasie wyłożyć przyjdzie nam 349zł. Wyniki otrzymujemy już po 40 minutach. W domu. Na stole. Oglądając w międzyczasie Avengersów.

Zestaw zawiera dokładną instrukcję, dwa jednorazowe lancety (dobrze mieć własny z zestawu od glukometru w zapasie), dwie pipety (i chwała, zużyłam obie, bo w pierwszej krew zakrzepła), rozcieńczalnik do krwi, odczynniki i tackę z wyciągami z 46 białek oraz dwoma polami kontrolnymi.

Ofiara wymaga krwi, kilku kropel – w moim wypadku aż trzech nakłuć (tu ratuje mnie dodatkowy lancet od glukometru), acz podejrzewam, ze gdyby trzymać dłoń w dół i zaufać grawitacji, dwa w zupełności by wystarczyły.

Wylewamy zawartość ostatniej z trzech butelek, przepłukujemy tackę załączonym płynem i możemy interpretować wyniki zgodnie z dołączoną do instrukcji ściągawką. Alergeny zaznaczamy w kieszonkowej książeczce dołączonej do zestawu. Test jest trzystopniowy – nietolerancja słaba, średnia i duża. W każdym wypadku należy odstawić nietolerowany przez organizm produkt lub ostatecznie, w przypadku niemożności całkowitego wykluczenia tych z kategorii „nietolerancja słaba”, drastycznie ograniczyć ich spożywanie.

Jeśli okaże się, że całkiem sporo pól na tacce nabrało niebieskiej barwy, a mamy ochotę na wyszukaną, egzotyczną kuchnię, warto pomyśleć o testach rozszerzonych, na 220 składników lub wegetariańskich na 160. Niestety ceny obu z nich  oscylują w okolicy 1500zł.

 

Recommended Posts

Leave a Comment